Nadciśnienie u kobiet w ciąży 

Nadciśnienie tętnicze występuje u nawet 8% ciężarnych w Polsce i wiąże się z możliwością powikłań u matki oraz płodu lub noworodka. W grupie ryzyka są kobiety nieletnie i powyżej 35 roku życia, pierworódki, oraz te u których zdiagnozowano cukrzycę, choroby naczyń krwionośnych, nerek, wielowodzie, ciążę wielopłodową. Podejrzenie nadciśnienia występuje także u przyszłych matek, których krewne miały stany rzucawkowe i przedrzucawkowe oraz źle się odżywiających i narażonych na stres. Klasyfikuje się 5 rodzajów nadciśnień u ciężarnych.

ciaza

 

Przewlekłe nadciśnienie tętnicze oraz przewlekłe nadciśnienie ze stanem przedrzucawkowym rozpoznaje się przed zajściem w ciążę lub przed ukończeniem 20-ego tygodnia rozwoju płodu. Utrzymuje się ono dłużej niż 6 tygodni po porodzie. Jest to ciąża wysokiego ryzyka i wymaga specjalnej opieki lekarza oraz modyfikacji leczenia. Ewentualne powikłania to: przedwczesne oddzielenie łożyska, przedwczesny poród, a nawet obumarcie płodu.

Stan przedrzucawkowy to wzrost ciśnienia krwi oraz obecność białka w moczu po 20-tym tygodniu ciąży. Pojawić się mogą także epizodyczne napady drgawkowe lub śpiączka. Gdy u kobiety zauważy się zmiany w siatkówce oka należy rozwiązać ciążę cesarskim cięciem. Ten stan występuje u nawet 15% wszystkich ciąż, a przekształca się w napad rzucawkowy u mniej niż jednej na sto kobiet ze stanem przedrzucawkowym.

Nadciśnienie tętnicze ciążowe jest to podwyższenie ciśnienia po 20-tym tygodniu ciąży, ale nie towarzyszy jemu białkomocz.

Nadciśnienie przemijające charakteryzuje się tym, że podczas porodu nie doszło do stanu przedrzucawkowego, a w 12 tygodni po porodzie ciśnienie tętnicze wróciło do normy.

Więcej informacji o nadciśnieniu w ciąży można przeczytać np tutaj – http://www.mjakmama24.pl/ciaza/przebieg-ciazy/nadcisnienie-w-ciazy-przyczyny-objawy-leczenie,538_8300.html