Nadciśnienie złośliwe

Nadciśnienie złośliwe jest najcięższym rodzajem nadciśnienia tętniczego. W bardzo szybkim czasie może ono doprowadzić do niewydolności serca i mózgu.

Przyczyny

Nadciśnienie złośliwe jest najczęściej następstwem nieleczonego odpowiednio nadciśnienia tętniczego pierwotnego albo wtórnego. Czasem zdarza się tak, że chorobie nie towarzyszą żadne objawy, co zazwyczaj jest powodem nieleczenia nadciśnienia. W konsekwencji nadciśnienie tętnicze zamienia się w znacznie groźniejsze nadciśnienie złośliwe.

Objawy

Przede wszystkim charakterystycznym objawem jest znaczne podwyższenie ciśnienia rozkurczowego. Można je jednak zauważyć dopiero po jego zmierzeniu odpowiednim aparatem. Jeżeli jednak chodzi o odczuwalne objawy, to mogą pojawić się bóle głowy, osłabienie, zaburzenie widzenia, postępująca niewydolność nerek. W gorszych przypadkach, kiedy choroba jest już znacznie zaawansowana, to może wystąpić nawet zawał serca.

Leczenie

Leczenie nadciśnienia złośliwego przebiega w taki sam sposób, jak leczenie nadciśnienia tętniczego. W celu jego obniżenia podaje się specjalne leki hipotensyjne, których dawkę się zwiększa, jeżeli nie przynoszą efektów. Bardzo ważne jest również profilaktyczne postępowanie, jeżeli jest się podatnym na tego typu chorobę. Ważne jest stosowanie diety niskokalorycznej z ograniczeniem tłuszczów zwierzęcych. Ważne jest również regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, a ponadto unikanie sytuacji stresowych. Osoby, które mają problemy z nadciśnieniem powinny unikać sytuacji, w trakcie których będą się denerwować.