Obniżanie wysokiego ciśnienia

Nadciśnienie bardzo często pozostaje ignorowane przez chorych. Przeważnie nie występują żadne istotne objawy, więc schorzenie może zostać nierozpoznane aż do wystąpienia konkretnego problemu. Wysokie ciśnienie krwi znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu oraz uszkodzenia nerek. Może nawet prowadzić do zawału serca. Dlatego ważne jest jego częste sprawdzanie oraz wiedza na temat tego, co obniża ciśnienie i jak pomóc w utrzymaniu go na regularnym poziomie

Ćwiczenia oraz dieta

Podobnie jak w przypadku wielu problemów zdrowotnych, wysokie ciśnienie ma silny związek z brakiem aktywności fizycznej. Dlatego w celu jego obniżenia dobrze jest uprawiać sport. Wystarczy jednak odrobina ruchu, a dawki zadawanego organizmowi wysiłku można stopniowo zwiększać. Nadciśnienie bardzo często dotyka ludzi otyłych, dlatego regularna aktywność fizyczna jest tym bardziej wskazana. Pomaga zgubić zbędne kilogramy oraz utrzymać ciśnienie tętnicze na stabilnym, unormowanym poziomie.

Osobom cierpiącym na nadciśnienie zapobieganie problemom zdrowotnym powinno zacząć się od zmiany nawyków żywieniowych. Należy omijać tłuste i wysoko przetworzone pokarmy, a także te zawierające nadmiar soli. Dotyczy to również wędlin i konserw. Zamiast tego do jadłospisu lepiej dodać produkty bogate w potas, takie jak warzywa i owoce, np. brokuły, banany, czosnek oraz soja. Zapobiegają one odkładaniu się cholesterolu oraz eliminują zakrzepy. Na nadciśnienie pozytywnie wpływa także gorzka czekolada, która zapobiega również miażdżycy.

photo-1463740839922-2d3b7e426a56

Przeciwwskazania przy wysokim ciśnieniu

Na wysokie ciśnienie krwi negatywny wpływ mają wszelakie używki. O ile wypicie małej ilości alkoholu potrafi niemal od razu obniżyć ciśnienie, niedługo później wzrasta ono jeszcze wyżej. Podobnie działają papierosy, w których zawarta jest nikotyna. Podnosi ona ciśnienie w bardzo dużym stopniu, powodując, że serce pompuje krew dużo szybciej. Podobnie działa kawa, dlatego lepiej jej unikać. Negatywne skutki przynosi również nadużywanie niektórych leków, które mogą prowadzić do nadciśnienia.

Warto wiedzieć, jak obniżyć ciśnienie skutecznie i zdrowo. Zamiast sięgać po alkohol lub spożywać leki mające za zadanie szybko obniżyć ciśnienie, lepiej systematycznie stosować się do zaleceń i prowadzić zdrowy tryb życia. Doraźny wpływ na obniżenie ciśnienia można osiągnąć spożywając napar z dziurawca, lipy lub głogu. Zioła te mają właściwości pozwalające na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz pomagają zachować regularny rytm serca.