Zawał serca

Zawał serca – przyczyny, objawy, pierwsza pomoc

Zawał serca najprościej rzecz mówiąc to stan, w którym dochodzi do niedotlenienia, które w konsekwencji prowadzi do martwicy mięśnia sercowego. Zawał serca spowodowany jest przeważnie znacznym zwężeniem albo całkowitym zamknięciem tętnicy wieńcowej.

Zawał serca przyczyny

Bardzo częstymi przyczynami zawału serca jest palenie papierosów, nadciśnienie, nadwaga oraz nieprawidłowa dieta. Pamiętać należy o tym, że ryzyko zawału serca wzrasta wraz z wiekiem, a także przy bardzo stresującym trybie życia. Według statystyk zawał serca najczęściej dotyczy mężczyzn w wieku 60-70 lat. Zawałowi sprzyja również cukrzyca i siedzący tryb życia, dlatego  też warto zadbać o systematyczne ćwiczenia fizyczne. Warto wspomnieć również i o tym, że tendencje do zawału można także dziedziczyć. Jeżeli w rodzinie zdarzały się przypadki różnorodnych  chorób wieńcowych to automatycznie powiększamy grupę ryzyka.

Zawał serca objawy

Głównymi objawami zawału serca jest ból, pieczenie oraz nieprzyjemny ucisk za mostkiem. Objawy te występują u zdecydowanej większości chorych z zawałem serca. Warto wspomnieć również i o tym, że towarzyszący ból ma charakter rozlany, a nie punktowy, dlatego też bardzo trudno jest wskazać miejsce bólu. Pamiętać należy również o tym, że ból może trwać określony czas (zazwyczaj 20 minut) albo może utrzymywać się stale. U niektórych osób ból może ustępować i ponownie nawracać. U osób starszych abo u pacjentów chorujących na cukrzycę ból w trakcie zawału wygląda zupełnie inaczej, a co najciekawsze w niektórych przypadkach może w ogólne nie występować. Zawał można rozpoznać wówczas po duszności albo po zasłabnięciu. Częstymi objawami zawału serca są również obfite zimne poty, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, wymioty, ból szyi, ból w żuchwie oraz zasłabnięcie.

Zawał serca pierwsza pomoc

Jeżeli ból w klatce piersiowej utrzymuje się dłużej niż 5 minut i nie ustępuje nawet po odpoczynku to należy jak najszybciej zadzwonić pod numer ratunkowy (999, 112) i położyć się. Jeżeli ktoś z bliskich nam osób znajduje się w pobliżu warto poprosić go o opiekę. Pamiętać należy o tym, że w przypadku zawału każda minuta jest cenna. Im wcześniej rozpocznie się leczenie tym więcej mięśnia sercowego będzie można uratować. Nawet jeżeli nie jesteśmy w 100% pewni co do zawału, to i tak należy jak najszybciej zadzwonić po pomoc. Bardzo dużym błędem jest również wyruszenie do szpitala na własną rękę. W chwili obecnej jedynym bezpiecznym środkiem transportu jest wyłącznie karetka, w której można rozpocząć leczenie.